Chovatelská stanice z Olivecké hory

o plemeni

Název AKITA je odvozen od japonské prefektury Akita, nacházející se v severní části ostrova Honšů, odkud plemeno patrně pochází. Slovo INU nebo KEN, které se přídávají k názvu, znamená ,,pes".

Ve své původní domovině - Japonsku je Akita - Inu velice oblíben a chován s úctou. Jako státní pes je chráněn vládou a ten který se stane ,,Šampionem krásy" je zároveň uctíván jako ,,Národní poklad". Pří rodinných oslavách jako jsou narozeniny, svatba apod. je dar štěněte Akity - symbolem štěstí, zdraví, síly a inteligence.

Původně byla Akita využíván k lovu a také na medvědy. Je výborný plavec, vynikající hlídač a obranář, hodí se pro služební výcvik. Akita je severský pes, který je schopen naprosté poslušnosti. V dnešní době se Akita uplatňuje jako rodinný společník, doprovodný a strážný pes.

Podle standardu je Akita inteligentní pes, který vyniká ušlechtilostí a hrdostí. Jeho majitelé, ale poznají, že povahu má ještě mnohem bohatší. Je absolutně věrný své rodině, miluje ji a poslouchá. Je to klidný, vyrovnaný a odvážný pes, který je opatřen dokonalým instinktem k ochraně. Dvě věci však nemá rád: - majitele, který jej chce k něčemu nutit násilím, a ostatní velké psy, kteří se mu ihned nepodřídí.

Učiňte sobě i své Akitě obrovskou laskavost a důsledně je vychovávejte od prvního dne. Akitě je nutno vštípit svoji nadřazenost, neboť je ve svém chování velmi dominantní. Čím budete mít Akitu lépe vychovanou, tím jí můžete dopřát více volnosti.

Jako člen domácnosti je Akita velmi příjemný, klidný, málo štěká, většinu dne proleží ve Vaší blízkosti. Akita velice dobře vychází s dětmi, ale jako pro všechna ostatní plemena však platí, že pes a malé dítě se spolu nemají nechávat bez dozoru.

historie

Akita inu je největší z řady původních japonských špiců ( FCI klasifikace : skupina 5 sekce 5 ). Jeho historii lze mapovat 2000 let nazpět. Je to nejdéle cíleně chované plemeno na světě. Jeho dlouhá a složitá historie je velmi pohnutá. Plemeno vzniklo z regionálního typu špice, který do Japonska přišel s lidmi z oblasti euroasie. Jeho domovem je oblast Tohoku, tedy sever ostrova Honšú, dnešní provincie Akita a za historické i současné centrum chovu je považováno ,,město psů" Ódate. Zde sídlí i největší a nejprestižnější chovatelská organizace pro toto plemeno - Společnost na záchranu psů Akita inu hozonkai (AKIHO).

Dnes standard plemene dovoluje tři barevné varianty - žíhanou, červenou a bílou barvu.

krmení

Po odběru štěněte dodržet navyklou dobu, jak bylo zvyklé u chovatele tj. 8, 13, 18, 21 hodin.

od 3 měsíců 3x denně

od 6 měsíců 2x denně

Doporučujeme kvalitní krmení (např. Eukanuba, Akana,...).

Není vhodné krmení obsahující sóju, který psy alergizuje.

 

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode